AYVALIK ZEYTİNYAĞI” Menşe Adı Coğrafi İşaret tescili 10.06.2006 tarihinde Ayvalık Ticaret Odası tarafından Türk Patent Enstitüsünden alınmıştır.

Yöremizin en önemli geleneksel ürünü olan AYVALIK ZEYTİNYAĞI”’nın “kalitesinin korunması, geliştirilmesi ve sosyo-ekonomik katkılarının arttırılması amacı ile Ayvalık Ticaret Odası 03.10.2011 tarihinde “Ayvalık Ticaret Odası Laboratuvar Hizmetleri Gıda ve Kimyasal Maddeler San. ve Tic. Anonim Şirketini kurmuştur.

’AYVALIK ZEYTİNYAĞI’ nı marka haline getirmek, coğrafi işaret hologramının standardlara uygun bir laboratuvar ortamında analiz edilerek,  üreticiye, tüketiciye ve bölgeye katkı sağlaması amacı ile şirket bünyesindeki Zeytinyağı Duyusal Analiz Laboratuvarını  hayata geçirmek adına, burada görev alacak  Zeytinyağı Uzman Tadımcılarını yetiştirmek üzere UZZK Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ümmühan Tibet’in eğitmenliğinde Uzman Tadımcı Yetiştirme Eğitimi düzenlemiştir. Mart 2011- Haziran  2012 tarihleri arasında gerçekleşen uzun soluklu bir eğitim sonucu gönüllülük usulu ile çalışan 25 kişilik Uzman Tadımcıları, Panel lideri, Panel Lider Yardımcısı ve Laboratuvar Sorumlusu ile 02 Temmuz 2012 tarihinde kapılarını hizmete açmıştır. TS EN ISO /IEC 17025 Deney Laboratuvarlarının Yeterliliği Standardına uygun olarak çalışmak için sistemini kurmuş 14 Mart 2014 tarihinde TÜRKAK tarafından yapılan denetleme sonucunda konusunda ilk akredite laboratuvar olmuştur. Günümüz itibari ile Akreditasyonu her sene yapılan denetimlerle devam etmektedir.

Panelimiz 2012 yılından günümüze kadar her yıl girdiği Uluslararsı yeterlilik  sınavlarını başarı ile geçerek  Ulusal Zeytin Konseyi  Madrid (IOC) ile İspanya Tarım Bakanlığı tarafından tanınan uluslar arası laboratuvarlar arasında yerini korumaya devam etmektedir.

..2021 ATO ZEYTİNYAĞI ANALİZ LABORATUVARI..